بازرسي عمومي آيتم هاي بخش H  چك شيت

پس از بررسي اجزاي قالب و PM آنها ، بايد يكسري بازرسي عمومي آيتم هاي بخش H را نيز مدنظر قرار داد كه در ذيل به توضيح آنها پرداخته شده است.

H1 قرار گيري قطعه :

همانگونه كه مي دانيد عدم قرار گيري قطعه در مكان مناسب خود سبب از بين رفتن قطعه و قالب مي گردد .

براي اينكه قطعه در مكان مناسب خود قرار بگيرد مكانيزم هاي گوناگوني بكار گرفته مي شود كه در بخش B چك شيت به تفصيل توضيح داده شده است.

بنابراين در هردوره PM قالب بايد چگونگي قرار گرفتن قطعه بر روي قالب بررسي گردد تا بطور مناسب و دقيق در مكان خود قرار گيرد.

 آيتم هاي بخش H H2 بررسي كفشكهاي بالا و پايين در بازرسي عمومي آيتم هاي بخش H  :

تمامي اجزاي قالب بر روي كفشكها تعبيه مي گردند بنابراين عدم صحت آنها سبب كاركرد نا مناسب ديگر اجزاي قالب مي گردد.

معمولا” كفشكها را از چدن خاكستري مي سازند زيرا داراي قابليت جذب ارتعاش مي باشند .

عمده ترين ايرادي كه ممكن است براي كفشكها روي دهد عبارت است از ايجاد مك ( در هنگام ريختگي ) ، ترك و يا شكستگي . كه بسته به نوع و حجم ايراد مي توان آن را بوسيله جوش و يا قيود مرتفع ساخت.

براي جدا كردن و بلند كردن قالب ، قلابهايي در چهار طرف كفشك تعبيه مي گردد كه در هر دوره PM قالب بايد بازرسي گردند تا دچار شكستگي و ترك نشده باشند.

بازرسي عمومي آيتم هاي بخش HH3 وضعيت پيچ ها و پين ها :

بيشتر اجزاي قالب توسط پيچ و پين به كفشك ها نصب مي گردند ، پيچ ها و پين ها بسته به موقعيت و اندازه قطعه در انواع و اندازه هاي گوناگوني ساخته مي شوند.

در اين مرحله از بازرسي عمومي قالب بايد كليه پيچ ها و پين ها از نظر محكم بودن و ميزان نفوذ در كفشك مورد بازرسي قرار گرفته و يكي از مراحل بسيار مهم و عين حال ساده در PM قالبها مي باشند.

بازرسي عمومي آيتم هاي بخش H H4 نظافت قالب در بازرسي عمومي آيتم هاي بخش H  :

معمولا” هر قالبي پس از توليد بايد شسته شود و سپس به قسمت انبارش قالب منتقل گردد براي شستشو و نظافت قالب محل مخصوصي تعبيه گرديده است كه به DIE WASHING معروف ميباشد. در قسمت ذكر شده

كفشكهاي بالا و پايين از يكديگر جدا گرديده وجداگانه شسته شود .( دستورالعمل مربوط به شستشوي قالب در ضميمه 1 آورده شده است.)

در قسمت PM نيز بايد اجزاي قالب (ورقگير ، شيور و صفحات سايشي و…) از نظر آلودگي ها و ناخالصي ها بررسي گرديده و قسمتها ي گريس خور ، روانكاري گردند.

بازرسي عموميمنبع

آیتم های بخش Hقرار گيري قطع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      09124516119