عملیات خشن کاری یکی از مراحل کلی عملیات پرداخت و پولیش قالب ها است. در این مرحله توسط سنگها، سوهانچه های سرامیک و الماس، سمباده های الماس یا سمباده های عادی با مش ۶۰ الی ۴۰۰ زیری کلی سطوح خشن گرفته شده ، اثرات ماشین کاری اولیه (خطوط تراش یا فرز، اثرات اسپارک اروژن، خطوط سنگ مغناطیسی و غیره) کاملا از بین برده میشود و چیزی که بر سطح باقی می ماند حفره ها یا شیارهایی با عمق چند صدم میلیمتر از اثر ماشین کاری اولیه بوده که خطوط ساینده ۴۰۰ به آن اضافه شده است.

عملیات پولیش از مراحل کلی عملیات پرداخت و پولیش قالب

در این مرحله توسط سنگها، سوهانچه های سرامیک، سمباده الماس عادی با مش ۶۰۰ الی ۱۲۰۰ یا خمیر الماسه با دانه بندی ۸ الی ۲۵ میکرون و با استفاده از ابزار برنجی، خطوط ابزارهای ساینده خشن از بین برده شده و اثرات ماشین کاری اولیه نیز کاملا حذف میشود. سطح قالب در انتهای این مرحله در آستانه برخورداری از یک جلای نسبی قرار میگیرد.

عمليات پولیش آینه ای

در این مرحله از مراحل کلی عملیات پرداخت و پولیش قالب، با استفاده از خمیر های الماسه با دانه بندی ۱ الی ۶ میکرون (در برخی موارد ۱/۴ یا ۱/۱۰ میکرون) که توسط ابزارهای پلاستیکی، چویی یا نمدها و پارچه های پولیش اعمال میشوند، سطح قالب به جلای آینه ای میرسد.

آشنایی با تجهیزات پولیش

عمليات خشن کاری، پولیش و پولیش آینه ای که از مراحل کلی عملیات پرداخت و پولیش قالب بودند، توسط ابزار های ساینده ای که مختصرا به آنها اشاره شد انجام می پذیرد. لكن ابزارهای ساینده را جهت انجام وظیفه خود باید به حرکت در آورد. تجهیزات پرداخت و پولیش، به غیر از ساینده ها شامل وسائلی است که تواما با ایجاد حرکتهای دورانی و ارتعاشی که در زوایا و جهت های مختلف انجام می پذیرد امکان به حرکت در آوردن ساینده ها را بر روی پیچیده ترین سطوح هندسی فراهم می نمایند.

تجهیزات پرداخت و پولیش

تجهیزات پرداخت و پولیش به گروه های کلی زیر تقسیم می شوند

نیروی محرکه ۲ دست ابزارها ۳ ساینده ها ۴ ابزارهای واسط

۱ نیروی محرکه

انواع تجهیزات مولد نیروی محرکه ای که برای به حرکت در آوردن دست ابزارهای پرداخت و پولیش مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از :

 • موتور آویز با شفت خرطومی
 • دستگاههای میکروموتوری
 • سیستمهای بادی
 • موتورهای آویز با شفت خرطومی

موتور آویز متداولترین و قدیمی ترین وسیله تولید حرکت دورانی است که توسط پولیش کاران بکار گرفته شده است. حرکت دورانی توسط شفت خرطومی به دست ابزار پرداخت منتقل شده و بسته به نوع دست ابزار، حرکت های دورانی و رفت و برگشتی در جهات و زوایای مختلف حاصل میشود.

توان خروجی این نوع موتورها ۱۰۰۸۰۰ وات می تواند باشد و حداکثر سرعت دورانی آنها ۲۵۰۰۰ دور در دقیقه میباشد. دست ابزارهای دورانی که به موتور آویز متصل می شوند با حداکثر سرعت موتور قایل کار می باشند. لکن در مورد دست ابزارهای ارتعاشی مجاز به استفاده از سرعتهای بالاتر از ۱۰,۰۰۰ رفت و برگشت در دقیقه نمی باشیم.

دستگاه های میکرو موتوری

این وسیله تشکیل شده است از یک منبع تغذیه و یک موتور مینیاتوری (میکروموتور) که بایک رشته سیم به منبع تغذیه متصل میباشد. دست ابزارهای پرداخت و پولیش مستقیما به میکروموتو متصل شده و حرکتهای دورانی و رفت و برگشتی را حاصل می نمایند.

سیستم میکروموتوری نسبت به موتور آویز از مزایای زیر برخوردار می باشد:

 • – به دلیل عدم وجود شفت خرطومی، مزاحمتی برای اپراتور پولیشکار از نظر مانور کردن با دست ابزار
 • بوجود نمی آید.
 • – کارکرد دستگاه کاملا بی صدا می باشد. سرعت حرکت دورانی بصورت دیجیتال قابل تنظیم و کنترل
 • میباشد.
 • – حداکثر سرعت حرکت دورانی این دستگاهها ۳۰,۰۰۰ الی ۵۰,۰۰۰ دور در دقیقه میباشد. در سرعتهای بالا استهلاک ابزارهای ساینده تتقریبا به ۱/۵ رسیده و ضمنا سطوح پرداخت بهتری را حاصل می۔ نمایند.

دستگاههای میکرو موتوری معمولا از توان خروجی پایینی برخوردار می باشند (۶۵-۲۵ وات) و این تنها نقطه ضعف این نوع دستگاه ها تا قبل از عرضه مدل های جدید محسوب می شد. دستگاه میکرو موتوری انسکا که آخرین نسل از دستگاه های نوع خود می باشد مجهز به میکرو موتور گشتاور بالا با قدرت ۲۰۰ وات و سرعت دورانی ۵۰٫۰۰۰ دور در دقیقه می باشد. لازم به یادآوری است در موتورهای گشتاور بالا حتی در زمانی که با بالاترین سرعت دورانی براده برداری انجام می گیرد، میکروموتور زیر بار از سرعت خود نمی کاهد.

سیستمهای بادی

نیروی محرکه در تجهیزات پرداخت بادی، فشار هوا می باشد. دست ابزارها هرکدام به تنهائی مجهز به یک توربوجت می باشند که تحت فشار باد حرکت دورانی را بوجود می آورند. فشار هوا مورد نیاز ۴ الی ۶ بار بوده و مصرف هوا فشرده ۵ الی ۱۶۰ لیتر در دقیقه می باشد. حداکثر سرعت برای دست ابزارهای ارتعاشی ۲۵۰۰۰۱۰۰۰۰ رفت و برگشت در دقیقه می باشد. در مورد دست ابزارهای دورانی حداکثر سرعت دورانی بر حسب نوع دست ابزار ۶۰۰۰۰-۲۰۰۰۰ دور در دقیقه می باشد. سرعت دورانی نوع خاصی از دست ابزار دورانی بادی ۳۲۰۰۰۰ دور در دقیقه می باشد. سرعت حرکت دورانی یا رفت و برگشتی دست ابزارهای بادی با تنظیم فشار باد کنترل می شود. دست ابزارهای بادی نسبت به دست ابزارهای برقی از توان خروجی پایین تری برخوردار می باشند. این دست ابزارها معمولا به دلیل هوا خنک بودنشان از استهلاک پایین تری برخوردار می باشند.

مراحل کلی عملیات پرداخت و پولیش قالبکلام آخر

در این مقاله قسمتی از مراحل کلی عملیات پرداخت و پولیش قالب را بررسی کردیم.

منبع

پرداخت و پولیشپولیش قالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   09124516119