مقدمه ای بر طراحی و ساخت قالب

طراحی و ساخت قالب اولین مرحله در راستای ساخت و تولید قطعات صنعتی از جمله بدنه خودرو می باشد به این معنی که برای ساخت هر بدنه خودرو نیاز به مونتاژ قطعات منفصله آن خودرو می باشد و به منظور تولید این قطعات، نیاز قالب های مختص به هر قطعه بوده که با توجه به اندازه قطعات از نظر بزرگی و کوچکی قالب های آن طراحی و ساخته می شوند. لازم به ذکر است قالب های بدنه خودرو به اندازه و اوزان مختلف تقسیم بندی می۔ گردند که عبارت است از G1 ,G2,G3,G4,G5 که در تقسیم بندی G1 بزرگترین و G5, کوچکترین میباشد. طراحی و ساخت قالب های کوچک صنعتی در کشور ما سابقه ای نسبتا طولانی دارد. بوسیله ی این قالبها که عمدتا با عملیات ماشینکاری ساخته می شوند، عمليات خمکاری، برش، سوراخکاری و کشش بر روی ورقهای فلزی انجام می شود. مدت زیادی از زمان شروع فعالیت جدی در زمینه ساخت قالبهای بزرگ (قالبهای قطعات بدنه خودرو در ایران نمی گذرد. مراحل طراحی و ساخت قالبهای بدنه خودرو، در حال حاضر بصورت استاندارد در آمده است. بطوری که ملاحظه می شود، در کشورهای صنعتی جهان فاصله مرحله طراحی صنعتی بدنه خودرو تا ساخت قالبهای آن به مقدار بسیار زیادی کاهش یافته و نه تنها استاندارد بودن فرایند، بلکه بهره جستن از تکنولوژی بسیار بالا، تجهیز کار نجات به سیستم های مدرن و پیشرفته رباتهای صنعتی پیشرفته و سیستم های انتقال اتوماتیک، در خطوط تولید باعث کاهش زمان تولید و همچنین کاهش زمانهای غیر تولیدی فرایند و افزایش کیفیت و تیراژ تولید گردیده است، به طوری CNC، استفاده از دستگاههایCAD/CAM ، رفاه که امروز شاهد هستیم که تنها توسط یک شرکت سازنده خودرو چندین مدل خودرو در سال طراحی شده، وارد خطوط تولید گردیده و روانه بازار می شود، تنها بررسی این نکته که از مرحله طراحی اولیه بدنه خودرو تا ساخت قالبهای اجزا بدنه و تولید قطعه بالغ بر چنین ماه وقت صرف می گردد، نمایانگر استاندارد و معین بودن فرایند و استفاده از تکنولوژی پیشرفته آن می باشد.

طراحی و ساخت قالب های بدنه خودرو

از آن جهت اهمیت دارد که جهت حصول کیفیت مناسب خودرو نیاز به تولید قطعات با کیفیت، استاندارد، ایمن و فراخور تکنولوژی روز می باشد.

لازم به ذکر است که طراحی نوعی تصمیم گیری است که با توجه به خواسته مشتری و توانایی های طراحی و ساخت ، توسط طراح صورت می پذیرد و طرح نهایی از طریق روشهای مختلف به اطلاع مشتری رسانده می شود. راههای مختلفی جهت توضيح طرح به مشتری وجود دارد که چند نمونه از آنها عبارتند از:

نمونه سازی ، ترسیم نقشه ها و توضیح از روی آن برای مشتری، ماکت سازی و … که امروزه کوتاهترین، با صرفه ترین و بی نقص ترین روش انتقال طرحها در کارهای صنعتی، ترسیم نقشه می باشد که در مجامع صنعتی به عنوان یک زبان بین المللی کاربرد دارد. بر روی نقشه ها به راحتی می توان بحثها و محاسبات مربوطه را قبل از مرحله ساخت بر روی طرح مربوطه پیاده نمود. با این عمل میزان هزینه و زمان ساخت دستگاه به حداقل مقدار ممكن تقلیل می یابد. بدین ترتیب روشن است که یک طراح صنعتی موفق کسی است که به جزییات نقشه کشی صنعتی آگاه و بر آن تسلط کافی داشته باشد.

ساخت قالبمنبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      09124516119