ابزار واسط آن دسته از ابزارها هستند که حرکت های مکانیکی را از دست ابزارهای پولیش به ابزارهای ساینده منتقل می نمایند.

١ – میله های ساچمه ای و مهره های الماس، برنجی و پلاستیکی (ابزار واسط ) مهره های لپینگ

میله های ساچمه ای میله هایی آهنی هستند به قطر ۳/۵-۳ میلیمتر و طول ۱۵۰ میلیمتر که در انتهای آنها ساچمه ای به قطر های مختلف (۱۲- ۱/۸ میلیمتر) با ظرافت جوش شده است. مهره های لپینگ که از جنس الماس، برنج، پلاستیک یا نوع خاصی از کامپوزیتها می باشند قطعات ریزی هستند در مقاطع گرد، مربع و مثلثی که حفره ای در مرکز آنها تعبیه شده است. انتهای میله ساچمه ای به دست ابزار ارتعاشی متصل و انتهای ساچمه دار آن تحت زاویه داخل حفره لپینگ قرار می گیرد. مهره لپینگ بصورت تخت بر روی سطح مورد پراده برداری قرار گرفته و با به حرکت در آمدن دست ابزار ارتعاشی، این حرکت از طریق میله ساچمه ای به مهره لپینگ منتقل می شود. با این آرایش، مهره لپینگ بر روی سطح فلز در حالی که همواری بصورت تخت بر آن قرار دارد به ارتعاش در آمده و براده برداری می نماید. نظر به اینکه ساچمه آزادانه در حفره به گردش در می آید، با تغییر زاویه دست اپراتور پولیشکار مهره از روی سطح برنمی خیزد و به حرکت ارتعاشی خود بصورت تخت ادامه می دهد.

ابزار واسطمهره های لپینگ

از جنس الماس (با پیوند فلزی) برای خشن کاری مورد استفاده قرار می گیرند. مهره های برنجی و پلاستیکی خود براده برداری انجام نمی دهند بلکه ابزار واسط محسوب شده و کاربری این مهره ها با خمیر الماس می باشد. خمیر الماس با دانه بندی مورد نظر بر روی سطح فلز اعمال شده و با کمی حلال بصورت یکنواخت پخش می شوند. سپس مهره برنجی یا پلاستیکی بر روی سطح آغشته به خمیر الماس قرار گرفته و با اعمال فشاری اندک توسط ارتعاشات خود، کریستالهای الماس را وادار به براده برداری از روی سطح می نمایند. مهره های برنجی به همراه خمیر های الماس زیر (۸-۲۵ میکرون) جهت عمليات پولیش و مهره های پلاستیکی به همراه خمیر های الماسه نرم (۳-۶ میکرون) جهت عمليات پولیش آینه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

۲ – اتصال مفصل دار، رینگهای پرداخت و پولیش (Ring Finish1)

با استفاده از اتصال مفصل دار که بر دست ابزارهای دورانی ۹۰ درجه و ۱۳۵ درجه نصب و مورد استفاده قرار میگیرد و با بکارگیری رینگهای الماس، برنجی و پلاستیکی که ابزار واسط محسوب می شود، امکان براده برداری توام با موج گیری توسط حرکت دورانی فراهم می شود. سطوح تخت و منحنی شکل با روش رینگ فینیش با موفقیت قابل پرداخت می باشند.

رینگهای الماس

( با پیوند فلزی) برای خشن کاری مورد استفاده قرار میگیرند. رینگهای برنجی و پلاستیکی خود براده برداری انجام نمی دهند، بلکه ابزار واسط محسوب شده و کاربری این رینگ ها با خمیرهای الماس می باشد. خمیرهای الماس با دانه بندی مورد نظر بر روی سطح فلز اعمال شده و با کمی حلال بصورت یکنواخت پخش می شوند. سپس رینگ برنجی یا پلاستیکی بر روی سطح آغشته به خمیر الماس قرار گرفته و توسط حرکت دورانی، کریستالهای الماس به حرکت در آمده و بر روی سطح فلز براده برداری می نمایند. رینگ های برنجی به همراه خمیرهای الماس زیر (۸-۲۵ میکرون) جهت عملیات پولیش و رینگ های پلاستیکی به همراه خمیرهای الماس نرم (۳-۶ میکرون) جهت عملیات پولیش آینه ای مورد استفاده قرار میگیرند.

٣- کفشک پلاستیکی و میله کفشک

انتهای میله به دست ابزار ارتعاشی متصل و کفشک پلاستیکی به دیگر انتهای T شکل میله وصل می شود. کفشک حول میله T آزادانه قادر به چرخش بوده و بصورت تخت بر سطح فلز می نشیند. یا به حرکت در آمدن دست ابزار ارتعاشی، توسط ساینده هائی که به کف کفشک متصل می شوند می توان براده برداری توام با موج گیری انجام داد.

سنگهای EDM آیی، سنگهای شکل پذیر، سمباده های عادی، سمباده های الماس، نمدهای شاخه ای و چوبهای پرداخت از جمله ساینده هائی هستند که با اتصال به کف کفشک پلاستیکی قابل استفاده می باشند.

۴- فرچه های پولیش

فرچه های پولیش به همراه خمیرهای الماس جهت پولیش سطوح نسبتا پیچیده مورد استفاده قرار میگیرند. پس از اعمال خمیر الماس بر روی سطح قالب، فرچه های پولیش با حرکت دورانی خود کریستالهای الماس را به سرعت بر سطوح قالب به حرکت در آورده و براده برداری می نمایند. فرچه های پولیش با شفت

۲/۳۵ میلیمتر بوده و به سه شکل کاسه ای ، استوانه ای و دیسکی عرضه میشوند. این فرچه ها از جنس فولاد، برنج و موئی می باشند. فرچه های فولادی با خمیر های الماس ۲۵ الی ۱۰۰ میکرون، برنجی ۸-۲۵ میکرون و فرچه های موئی با خمیرهای

۳- ۸ میکرون مورد استفاده قرار میگیرند

نوع جدیدی از فرچه های پولیش اخيرا پا به عرصه وجود گذاشته اند. اینها که به فرچه های الیاف سرامیک موسوم میباشند خود از الیافی ساخته شده اند که ساینده میباشند و در نتیجه در استفاده از این نوع فرچه ها نیازی به خمیرهای الماس وجود ندارد. |

۵-نمدهای پولیش

نمدهای پولیش به همراه خمیر های الماس ترم جهت مرحله پولیش و پولیش آینه ای سطح قالب مورد استفاده قرار میگیرند. خمیر های الماس بر سطح قالب اعمال شده، سپس توسط نمدهای انگشتی یا شاخه ای با استفاده از حرکتهای دورانی یا ارتعاشی عمل پولیش صورت میگیرد.

۶ – پارچه پولیش

پارچه های پولیش برای مرحله پولیش آینه ای مورد استفاده قرار میگیرند. پارچه های پولیش به همراه خمیرهای الماس او ۳ میکرون آخرین سایه های مانده از مرحله پولیش قبلی را برطرف می نمایند. پارچه های پولیش پشت چسب دار قابل نصب بر لاستیک های دورانی بوده و بصورت دستی نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

۷ – چوب های پولیش

چوبهای پولیش نیز در مرحله پولیش آینه ای با خمیرهای ۱-۶ میکرون مورد استفاده قرار میگیرند. چوبهای پولیش را می توان با دستگاه اولتراسونیک، دست ابزارهای رفت و برگشتی و دورانی مورد استفاده قرار داد.

۸ – اسپری پاک کننده

شستشوی قالب در پایان هر مرحله از پرداخت یا پولیش قابل حائز اهمیت بسیار میباشد. با برجای ماندن کریستالهای دانه درشت سنگ یا خمیر الماس از مرحله قبل بر سطح قالب، خش های ناخواسته ای در مرحله پولیش ظاهر میشوند که حاکی از وجود کریستالهای دانه درشت می باشد. اسپری پاک کننده حاوی حلالی است قوی و فرار حلال با فشار بر سطوح و کنج های غیر قابل دسترس قالب پاشیده شده و تمام کریستالهای برجای مانده از مرحله پرداخت قبلی را می شوید.

۹ – اسپری ضد خورنده Carrosion Inhibitor

این اسپری، لایه ای نازک بر روی سطح قالب تشکیل داده و مانع از اکسیداسیون سطح قالب می شوند. استفاده از این مواد را برای نگهداری قالبها مخصوصا در مناطق مرطوب توصیه مینماید. لایه مواد ضد خورنده را با اسپری پاک کننده باید شست.

منبع

دست ابزار های ارتعاشیدست ابزارها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      09124516119