ابزارهای الیاف سرامیک: مهمترین ابزار عرضه شده با تکنولوژی الیاف سرامیک، سوهانچه های سرامیک میباشند. قدرت و سرعت براده برداری سوهان چه های سرامیک در حد مرغوب ترین سنگها بوده و عملکرد آنها را می توان با ابزارهای الماس نیز مقایسه نمود. به دلیل انعطاف پذیری و شکننده نبودن الیاف سرامیک، سوهانچه های سرامیک را میتوان در ابعاد بسیار ظریف تولید نمود.

 • سرعت براده برداری بالا، انعطاف پذیری، ظرافت ابعادی، تنوع دانه بندی و شکل پذیری سوهانچه های سرامیکی باعث شده است تا با ظهور این ابزار تحولی چشمگیر در صنعت پرداخت و پولیش قالب بوجود آید.
 • سوهانچه های سرامیکی را می توان با دستگاه پرداخت اولتراسونیک، انواع دست ابزارهای پرداخت و حتی دستی مورد استفاده قرار داد.
 • فرچه های الیاف سرامیک محصولی است جدید که برای کار با دست ابزارهای دورانی طراحی شده و بصورت محدود مورد استفاده قرار میگیرد. |

ابزار های الماس

ابزارهای الماسی با استفاده از پودر الماس طبیعی، الماس مصنوعی یا بورون نیتراید تولید می شوند. روشهای مختلف پیوند پودرهای الماس بر بدنه ابزار جهت تهیه ابزار الماس عبارتند از پیوند گالوانیک، رزین، فلزی و سرامیک.

ابزارهای الماس با پیوند گالوانیک

در تولید این نوع ابزارها، کریستالهای الماس به روش گالوانیزاسیون به بدنه ابزار پیوند داده میشوند. در این نوع ابزارها، کریستالهای الماس معمولا از سطح ابزار بصورت برجسته قرار می گیرند. این ابزارها اصطلاحا به ابزارهای پوشش الماس معروف میباشند. سنگهای انگشتی الماس، سوهانچه های الماس، سمباده های الماس از جمله ابزارهای متداولی هستند که به این روش تولید و عرضه میشوند. بسته به پروسه تولید، کیفیت ابزارهای پوشش الماس بسیار متنوع می باشند. در برخی موارد عمر مفید انواع مرغوب ابزارهای الماس تا ده برابر انواع نامرغوب می باشد.

ابزار های الماس با پیوند رزین

در این نوع پیوند کریستالهای الماس یا بورون نیتراید، بصورت فشرده در مخلوطی از مواد رزینی ترکیب و با لایه های نسبتا ضخیم (در حد چند میلیمتر) بریدنه ابزار پوشش داده میشوند. این نوع ابزارها برای براده برداری برروی تنگستن کارباید و فولادهای تند بر استفاده میشوند.

ابزارهای الماس با پیوند فلزی

در این نوع پیوند، کریستالهای الماس یا بورون نیتراید با پودر فلز ترکیب و در پروسه سینترینگ (Sintering) ، قطعات جامد بسیار سختی را بوجود می آورند که در ساخت ابزار های الماس بکار می روند، قطعات الماس تولید شده توسط پیوند فلزی توسط Brazing به شفت یا دسته ابزار جوش

داده میشوند. سنگهای انگشتی و سوهانچه های الماس، مهره های الماس و رینگهای الماس که به این روش تولید میشوند، جزو سخت ترین ابزارهای الماس با بالاترین عمر کارکرد ممکنه محسوب میشوند.

ابزارهای الماس با پیوند سرامیک

برخلاف ابزار های الماس با پیوند رزین و فلزی، پیوند سرامیک ابزاری با سطح متخلخل حاصل مینماید. ابزارهای الماس پیوند سرامیکی قابل شکل دهی می باشند. |

دانه بندی ابزار های الماس با واحدهای ویژه ای که مخصوص ابزارهای الماس می باشند مشخص میشود. D1181 خشن ترین و

D/B46

ریزدانه ترین ابزار الماس می باشد. جدول مقایسه ای واحدهای مختلف دانه بندی را در صفحات بعد ملاحظه خواهید نمود.

ابزارهای الماس با پیوند گالوانیک

سمباده های الماس

مشخصات عمده سمباده های الماس از قرار زیر می باشد

 1. برخورداری از عمر مفید بسیار بالا – به سبب این خاصیت، سمباده های الماس بصورت گسترده در روشهای پرداخت ماشینی مورد استفاده قرار میگیرند. هنگامی که در استفاده از سمباده های عادی، دقیقه ای یک بار مجبور به کندن سمباده و تعویض آن میباشیم، سمباده های الماس روزها در همان شرایط انجام وظیفه مینمایند.
 2. حفظ دانه بندی تا آخرین لحظه کار کرد – دانه های ساینده سمباده عادی در اثر کار خرد شده و به دانه های ریز تر تبدیل میشوند. به همین دلیل سمباد عادی در آغاز به سرعت براده برداری نموده ولی به تدریج سرعت براده برداری آن کم شده و به سمباده نرم تر تبدیل میشود. به دلیل مقاومت دانه های الماس در برابر فشار، سرعت براده برداری سمباده های الماس در طول زمان کارکرد تنزل نیافته و سمباده تا آخرین لحظه کار، دانه بندی خود را حفظ مینماید.
 3. سختی بسیار بالا – به دلیل سختی بالا، سمباده های الماس را میتوان در پرداخت انواع فولادهای آبدار، تنگستن کارباید، سرامیک و شیشه مورد استفاده قرار داد

ابزارهای الماسسمباده های الماس فویلی

این نوع از سمباده های الماس بر پایه فویل نازکی از مس پیوند داده شده اند. به دلیل ظرافت آن، این نوع سمباده های الماس در کارهای ظریف مورد استفاده قرار میگیرند.

سمباده های الماس عادی – این نوع از سمباده های الماس بر پایه ورق نازکی از نوعی پلیمر مسلح پیوند داده شده اند. به دلیل ارزان بودن این نوع سمباده الماس نسبت به سمباده الماس فویلی، کاربرد آن برای سطوح وسیعتر توصیه میشود

سمباده های الماس از دانه بندی ۸۰ الی ۱۸۰۰ قابل عرضه میباشند.

ابزارهای الماس با پیوند گالوانیک :

سوهانچه های پوشش الماس

سوهانچه های پوشش الماس در اشکال و اندازه های بسیار متنوع عرضه میشوند.

– خمیرهای الماسه

 • خمیرهای الماسه ترکیباتی خمیری شکل هستند که کریستالهای الماس در آنها مخلوط شده اند. این خمیرها به کمک ابزارهای واسط (که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت) بر روی سطح قالب به حرکت در آمده و براده برداری انجام میدهند.
 • دانه بندی خمیر های الماس بر اساس قطر کریستالهای الماس بکار رفته بر حسب میکرون مشخص میشود. دامنه دانه بندی خمیرهای الماسه مورد مصرف در پرداخت و پولیش قالب
 • ۰/۱ الى ۱۰۰ میکرون می باشد. طبیعی است خمیرهای با دانه بندی ریزتر با اعداد کوچکتری معرفی می شوند. جدول مقایسه ای واحدهای مختلف دانه بندی مربوط به سنگها، ابزارهای الماس و خمیرهای الماس را در صفحه بعد ملاحظه خواهید نمود.
 • خمیر های الماس با دانه بندی ۲۵ – ۱۰۰ میکرود در عملیات خشن کاری، خمیرهای ۸ – ۲۵ میکرون در مرحله پولیش و خمیر های ۶ میکرون و نرمتر در مرحله پولیش آینه ای مورد استفاده قرار میگیرند.
 • سرعت براده برداری خمیر الماسه، ارتباط مستقیم با تراکم آن دارد. تراکم خمیر الماسه معرف تعداد کریستال – های الماس در واحد حجم خمیر می باشد. |
خمیر های الماسه مرغوب باید دارای کریستالهای الماس با مقاومت مکانیکی بالا بوده تا زیر فشار ابزار خرد نشوند.

اندازه قطر کریستال ها باید دقیق بوده و کریستال های دانه درشت تر در خمیر مورد نظر وجود نداشته باشد. خمیر الماس باید عاری از ناخالصی بوده و مواد خمیری آن به راحتی قابل حل در حلال های متعارف باشد. مواد خمیری باید قابلیت توزیع یکنواخت کریستال های الماس را در حجم خود داشته باشند. تراکم خمير الماس باید در حد قابل قبول باشد.

منبع

ابزارهای الیافیانواع ابزار ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   09124516119