گندیدگی و فساد میکروبی روغن های حل شوند (آب صابون)

فساد میکروبی امولسیون روغن حل شونده(آب صابون)

داشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه فساد میکروبی امولسیون فلزکاری برای افراد در تماس با این مواد اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی از معضلات بزرگ روغن های حل شونده فساد میکروبی امولسیون است. اگر از هر تراشکاریپرسیده شود، فساد میکروبی امولسیون را اینگونه توضیح می دهد بوی تعفن، رنگ تیره امولسیون ، ایجاد لجن، اما دلیل این شرایط چیست؟

دلیل گندیدگی چیست؟

دلیل اصلی بوی تعفن امولسیون مربوط به رشد باکتری ها و قارچ های خاص در مخزن دستگاه است. همانطور که قبلاً ذکر شد برای استفاده از این روغن ها نیاز است تا روغن به نسبت مشخص با آب ترکیب و تشکیل امولسیون روغن در آب بدهند. به علت وجود رطوبت، افزودنی های خاص و روغن های معدنی، این شرایط بهترین محیط را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌کند. به طور مثال در یک سیال تراشکاری که دچار فساد میکروبی شده این عوامل میکروبی شناسایی شده است.

مکانیزم شیوه  گندیدگی در سیالات فلزکاری:

عمدتا باکتری های ایجادکننده گندیدگی در سیالات فلزکاری در دو گروه باکتری های Aerobic(هوازی که در حضور اکسیژن فعالیت می کنند)Anaerobic( بی هوازی که در محیط بدون حضور اکسیژن فعالیت می کنند)وجود دارد.

باکتری های هوازی بیشترین آسیب را به محلول می زنند با توجه به اینکه افزودنی های اصلی روغن را مورد حمله قرار می‌دهند و تجزیه می کنند از قبیل مواد Corrosion inhibitors &Emulsifierو هم چنین سرعت تکثیر بسیار بالایی دارند به طور مثال در صورت وجود تعداد کلونی های کافی این نوع از باکتری ها می توانند سرعت از بین رفتن امولسیون سیال فلزکاری را حتی به ۲۰ دقیقه برسانند. این در حالی است که باکتری های بی هوازی صدمه کمتری به سیال تراشکاری وارد می کند و با توجه به مصرف روغن پایه سیال و حتی روغن های سرگردان(Tramp oils) این نوع از باکتریها گازی آزاد می کنند با نام گاز S و H (هیدروژن سولفید) یا گاز فاضلاب که بوی مشابه تخم مرغ گندیده می‌دهد

آسیب های ناشی از امولسیون گندیده:

آسیب های دستگاه و قطعه کار:

1- فعالیت های باکتریایی با ایجاد نمک های ارگانیک و اسیدهای ارگانیک روی فلزات سفید و زرد مثل آلومینیوم و مس ایجاد لکه های قهوه ای یا مشکی می کنند.

2- با ایجاد محیط اسیدی باعث تشکیل زنگ زدگی و خوردگی دستگاه می شود

۳-کاهش ph یا اسیدی شدن امولسیون با ناپایدار کردن محلول باعث ایجاد دوفازی یا جدا شدن روغن از آب می شود.

۴ Scum -لخته و توده هایی بایوفیلم باعث فشار، گیر کردن و خرابی پمپ سیال می گردد.

۵ – باعث گندیدگی بسیار سری شارژ های بعدی سیال فلزکاری می شود (گاها در چند ساعت).

6- با از بین بردن چربی موثر سیال باعث افت کیفیت قطعه کار و کاهش عمر ابزار برش می گردد.

شرایط جلوگیری از گندیدگی و فساد میکروبی سیالات فلزکاری

جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها داخل امولسیون غیرممکن است  با این حال می‌شود رشد آنها را تا حد زیادی کنترل کرد. تا رشد این عوامل مشکلی در کار ایجاد نکند با یک جستجوی ساده در اینترنت متوجه می‌شویم که بیشتر تولیدکنندگان بزرگ امولسیونهای فلزکاری در دنیا محصولاتی به عنوان Tankside Biocide (آنتی باکتریال با قابلیت افزودن به صورت مستقیم به مخزن امولسیون دستگاه) عرضه می‌کنند تا این مشکل توسط مصرف کننده نهایی کنترل شود.

گندیدگی و فساد میکروبی روغن های حل شوند (آب صابون) ۱ کنترل پیوسته PH امولسیون

۲ استفاده از مواد آنتی باکتریال در صورت نیاز

۳ کنترل روغن های سرگردان: روغن های دستگاه و قطعه کار و روغن های هیدرولیک که در مخزن حاوی امولسیون نشت می کنند برای تکثیر میکروب ها و قارچ ها یک محیط کاملاً مناسب را فراهم می کنند.

۴ سیستم گردش امولسیون دستگاه را هر چند وقت یکبار به صورت دوره ای شروع کنید. چون گردش هوا باعث از بین رفتن برخی از میکروارگانیسم های مولد بوی بد می شود.

۵ هیچگاه از وایتکس برای تمیز کردن مخزن دستگاه ها استفاده نشود. زیرا باعث به وجود آمدن گاز های سمی و ایجاد آسیب به دستگاه می‌شود

آسیب های بهداشتی و محیط زیستی

آلودگی میکروبی و گندیدگی ایجاد شده در سیالات تراشکاری می تواند باعث بیماری های تنفسی و پوستی و حساسیت های مختلف ناشی از تماس با این سیالات آلوده فلزکاری گردد . جدا از مشکل ایجاد بوی بسیار زننده در محیط کار، موجب ایجاد حساسیت ها و بیماری‌های پوستی و تنفسی می گردد.

Dermatitis (بیماریها و حساسیت‌های پوستی): این مشکل به طور معمول توسط میکروارگانیسم‌ها به وجود نمی‌آید اما در صورتی که PH امولسیون فلزکاری به زیر ۷ برسد و اسیدی شود. با اینکه شخص حساسیت زیادی نسبت به نمک های عالی داشته باشد که توسط باکتری ها ایجاد می شود دچار مشکلات پوستی می گردد.

مشکلات رایج در این مورد راش ها یا جوش های پوستی(Rashes)

Respiratory issues(مشکلات ریوی):

به طور معمول مشکلات ریوی ناشی از سیالات ریوی تا حد زیادی مربوط به مواد تشکیل دهنده در فرمولاسیون امولسیون فلز کاری می باشد. اما اخیراً تحقیقات انجام شده که رشد میکرو ارگانیسم ها مخصوصاً mycobacterium immunogenum با ایجاد hypersensitivity pneumonitis (بیماری حساسیت مفرط ریوی) در طول زمان بدن نسبت به این عوامل حساسیت پیدا می‌کند و باعث تشدید عوارض ریوی می شود.

کلمات کلیدی: ساخت قالب های فلزی سنبه و ماتریس.ساخت قالب سمبه ماتریس.پرسکاری قطعات خودرو.پرسکاری ورق سرد و گرم.ساخت قالب پروگرسیو.ساخت قالب progressive

بوی نامطبوع(odor):

باکتری های بی هوازی با افزایش فعالیت خود در امولسیون فلزکاری و عدم کنترل رشد این باکتری ها با تولید گاز هیدروژن سولفید(H,S) به عنوان گاز دفعی حاصل از فعالیت این نوع از باکتری ها و رها شدن این گاز در محیط باعث ایجاد ناراحتی کارکنان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      09124516119