ماشین وایرکات چیست؟ (بخش دوم)

وایرکات دستگاهی می باشد که به وسیله سیم 25 میکرونی که در داخل مایع دی الکتریک قرار دارد، برش روی قطعه ایجاد می کند. درواقع انرژی ترموالکتریک موجود جرقه ای بین سیم و قطعه ایجاد می نماید که نتیجه آن ذوب لحظه ای قطعه و ایجاد برش می باشد. نقش آب مقطر یا همان دی الکتریک در ماشین وایرکات شامل: شستشو، خنک کاری و عمود نگه داشتن سیم می باشد و عمل ذوب در این مایع انجام می گیرد. در مورد جنس قطعه کار باید گفت که می تواند از نرم ترین قطعات تا سخت ترین آن ها باشد. قزعات نرم مثل: مس، آلومینیوم، برنج و قطعات سخت مثل: انواع فولاد های سخت.

ویژگی منحصر بفرد وایرکات نبود هیچ گونه تماس فیزیکی بین سیم و قطعه می باشد و همیشه یک فاصله بین این دو وجود دارد؛ که نتیجه آن دقت زیاد و خطای ابزاری کم می باشد.

این مقاله در ادامه بخش اول آن با موضوع “دستگاه وایرکات چیست؟” می باشد(:

اجزای ماشین وایرکات

 1. رزین یونیزه شده

رزین ابزاری می باشد برای اینکه بتوانیم  ضریب هدایت الکتریکی آب موجود در داخل دستگاه را کنترل کنیم. در صورتیکه میزان هدایت و مقاومت آب در یک مقدار معین ثابت نباشد، باعث ناپایداری ماشین وایرکات خواهد شد.

نتیجه ناپایداری دستگاه، نبود دقت لازم در خروجی نهایی می باشد. بطور معمول دستگاه ها در زمان نیاز به تعویض رزین دارای زنگ هشدار می باشند.

 

 1. مخزن آب

وایرکات دارای مخزنی است که می بایست با آب پر شود. به مرور زمان از کیفیت آب و مقدار آن کم خواهد شد و همچنبن در داخل مخزن ریوب ایجاد می شود. در اینصورت باید دقت شود که آب موجود تعویض گردد؛ زیرا کیفیت آب در عمر رزین تاثیر چشمگیری دارد.

 

 1. تسمه‌ ها، غلتک‌ ها و پولی‌ ها

درواقع کنار هم قرار گرفتن و کار کردن تمامی این اجزا؛ سبب انجام فرایند های مکانیکی در ماشین وایرکات خواهد شد. تکنولوژی EDM که در اختیار شرکت های تولید کننده ماشین وایرکات است، از مهم ترین بخش های آن ارتباط این اجزا می باشد.

این قطعات می بایست در سرویس های دوره ای توسط اپراتور های کار بلد تعویض و کنترل شوند؛ زیرا  تمامی آن ها به مرور زمان دچار سایش فیزیکی خواهند شد.

 

ماشین وایرکات

ماشین وایرکات

 1. فیلتر های کابین

نقش اصلی این فیلتر ها که در ورودی فن های هوا، سیستم تهویه و چیلر های استفاده می شوند، کنترل دما و کنترل اتمسفر می باشد. توجه داشته باشید این فیلتر ها باید در فواصل معین توسط اپراتور تمییز و تعویض شوند.

 

مزایای وایر کات

 • دقت بسیار زیاد حرکت سیم در حد میکرون
 • داشتن کاربری کامپیوتری
 • توانایی براده برداری در هر دو جهت طولی و ارتفاع
 • توانایی ماشین کاری قطعات فلزی دارای سختی بالا
 • توانایی ماشین کاری قطعات کوچک
 • به دلیل عدم ارتباط مستقیم بین ابزار و قطعه کار، ایجاد سطوح با کیفیت
 • قابلیت ساخت حفره ها و سوراخ های خیلی ظریف
 • قابلیت ایجاد سوراخ های مخروطی
 • ایجاد کمترین تنش در قطعه

 

محدودیت های وایرکات

 • به دلیل نیاز به کنترل، سرویس و در برخی موارد تعویض دائمی، دارای هزینه نگهداری بالای می باشد.
 • حساسیت بالای قطعات دستگاه: کوچک ترین اهمال اپراتور، می تواند ضرر های هنگفت مالی به بار بیاورد.
 • نیاز به داشتن مهارت بالا توسط اپراتور برای استفاده از دستگاه و کنترلر
 • به دلیل جمع شدن ذرات ریز میکرونی حاصل از برش، مخازن دستگاه دچار رسوب خواهند شد
 • احتمال ایجاد خوردگی در محور های حرکتی ماشین وایرکات بخاطر وجود ذرات
 • نداشتن دید مستقیم بر روی قطعه، بخاطر انتقال فشار آب در کانال برش
 • احتمال افتادن قطعه در پایان کار
 • کم بودن سرعت ماشین کاری که درواقع توانایی رقابت بافرز CNC  و واترجت را ندارد.
 • مصرف زیاد برق
 • سایش اجزای دستگاه در زمان ماشینکاری
 • قابلیت استفاده تنها برای مواد رسانا

انواع ماشین وایرکات

 1. وایرکات غوطه ور

در این نوع وایرکات قطعه کار مورد نظر را باید کاملا در مخزنی که دارای آب مقطر می باشد و متحرک است، گذاشته و دو فک بالا و پایین شروع به خنک کردن محل برش با فشار آب زیاد نمایند.

مزیت این دستگاه دقت بسیار بالا در ماشینکاری به اندازه میکرون می باشد. از معایب آن نیز این می باشد که اگر سیم وایرکات پاره شده و یا هر نوع ایراد دیگری به وجود آید، باید مخزن خالی شده و پس از رفع ایراد مجددا پر شود که خب این باعث اتلاف وقت در کار می شود.

 

ماشین وایرکات

ماشین وایرکات

 1. وایرکات پاششی

در وایرکات پاششی توسط دو فک متحرک بالا و پایین، خنک کاری انجام شده و قطعه را بر روی میزی ثابت مهار می کنند. مزیت این دستگاه دارا بودن سرعت بیشتر برای بسته و باز نمودن قطعه می باشد که خب این مسئله در کار های سری بسیار مفید است و باعث افزایش بازدهی کار خواهد شد. مزیت دیگر وایرکات پاششی داشتن میز ثابت می باشد که نتیجه آن بیشتر شدن کور کار می باشد.

معایب این نوع دستگاه نیز کمتر بودن دقت نسبت به وایرکات غوطه ور می باشد، درواقع دقت آن در حد صدم میلیمتر است.

 

نرم افزار وایرکات

حدودا در سال 1982 نرم افزاری به نام Esprit – اسپریت، توسط Dan Frayssinet و Paul Ricard که از پیشکسوتان صنعت بودند تاسیس شد. این نر افزار CAM بسیار سارگاز و قدرتمند است و قابلیت استفاده در صنایع مختلف ماشینکاری را دارد.

منظور از وایرکات CNC چیست؟

حتما فکر می کردید که وایرکات CNC  از انواع دستگاه های وایرکات می باشد ولی این کلمه نشان دهنده یک ویژگی بسیار مهم در این دستگاه ها است، به این معنی که تمامی ماشین های وایرکات دارای کنترلر CNC  هستند.

مسیر برش توسط فایل اتوکد به کامپیوتر داده خواهد شد و بعد از پردازش های لازم به کنترلر CNC و در ادامه به موتور ها فرمان داده می شود. در انتها نیز قطعه در مسیر تعیین شده حرکت خواهد کرد و برش ایجاد خواهد شد. کاربرد اصلی این کنترلر در ساخت قالب های ماتریس و سنبه مشخص خواهد شد زیرا در این صنایع وایرکات  CNC، با دقت ابعادی و کیفیت بسیار بالایی که ارائه می دهد؛ باعث عدم نیاز به عملیات تکمیلی شده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   09124516119