انواع تراشکاری و ماشین آلات آن

تراشکاری به معنی شکل دادن فلزات توسط براده برداری با ماشین تراشکاری می باشد. بطور معمول فلز در این روش به شکل استوانه ای می باشد، که با سرعت و قدرت تعیین شده شروع به چرخش می کند و تیغچه های تراشکاری بر روی آن به حرکت در خواهند آمد و فرآیند براده برداری با عمق و سرعت مشخصی انجام می گیرد. ناگفته نماند از شکل های دیگر فلز نیز می توان استفاده نمود. بطور معمول اصطلاح تراشکاری را برای فرآیند تولید سطح خارجی فلز توسط دستگاه تراشکاری استفاده می شود.

 

انواع تراشکاری

تراشکاری به دو صورت دستی و اتوماتیک قابل انجام است. در روش دستی، با استفاده از دستگاه تراش سنتی و نظارت مداوم یک اپراتور عمل تراشکاری انجام می گیرد.

در روش اتوماتیک، دستگاه آن CNC  می باشد. در خدمات تراشکاریCNC ، قطعه های تراشکاری که شامل: بوش ها، پولک ها و غیره می باشند؛ دارای مقطع دایره ای شکل از جمله میله های ساده و غیر ساده هستند.

به دلیل کاربرد های مختلفی که قطعات تراشکاری دارند آن ها را از جنس های مختلفی همچون: چدن، مس، فولاد، برنز، برنج، چوب، فلزات سبک یا حتی مواد مصنوعی ساخته می شوند. دقت داشته باشید که سطح خارجی قطعات تراشکاری می توانند متفاوت باشند.

 

 

فرایند های تراشکاری

1- تراشکاری

تراشکاری را می توان از ابتدایی ترین بخش های فرایند ماشینکاری دانست. در این فرایند ساده ابزار برش موازی با محور چرخش قطعه قرار خواهد گرفت، درحالیکه قطعه یا بخشی از قطعه که می خواهیم بر روی آن تراشکاری کنیم در حال چرخش است. قطعه هایی که با عملیات های اکستروژن، ریخته گری، آهنگری و غیره تولید شده اند می توانیم بر روی سطح داخلی یا خارجی آن ها تراشکاری انجام دهیم.

 

2- تراشکاری مخروطی

برای تراشکار های آماتور، از ضمیمه تراشکاری مخروطی با یک ضمیمه کپی هیدرولیکی به وسیله دستگاه CNC به واسطه compound slide به کار می رود.

 

  1. شیار تراشی

قلم شایر تراش دقیقا هم راستا با شعاع قطعه مورد نظر به داخل آن نفوذ خواهد کرد که باعث ایجاد شیاری بر روی سطح خارجی استوانه؛ هم اندازه پهنای قلم استفاده شده، می شود.

 

تراشکاری

تراشکاری

  1. پیچ تراشی

از رنده های پیچ بری در ماشین تراشکاری برای انجام عملیات پیچ تراشی استفاده می شود. می بایست فرم شیار دندانه پیچ با فرم لبه برنده رنده های پیچ که جزئی ار رنده های فرم هستند، کاملا یکی باشد.

در ادامه نیز با کمک میله هادی، ابزار های مخصوص و همچنین ساعت پیچ تراش و یا روش های گرداندن قطعه، پیچ تراشیده خواهد شد.

 

  1. آج زنی

آج زنی به معنی ایجاد کردن شیار هایی با شکل های مختلف و منظم در تمام قسمت های قطعه می باشد.

 

انواع ماشين های تراش

1_ ماشين تراش كوچک مرغکدار

از این ماشین جهت آموزش و انجام تراشکاری های کوچک استفاده می شود و دلیل نامگذاری آن، انجام تراشکاری اکثر کار ها در بین دو مرغک می باشد.

همچنین به دلیل استفاده های کوچک و آموزشی، غالبا دستگاه انتقال حرکاتشان بصورت چرخ تسمه ای است. این نوع ماشین تراش در دو مدل ماشین تراش کوچک پایه دار و ماشین تراش کوچک رومیزی وجود دارد.

 

2_ ماشين های تراش ابزار سازی

ماشین های ابزار سازی دارای یک تفاوت اصلی با بقیه هستند و آن داشتن دقت بسیار بالا می باشد. و همچنین بعضی از انواع آن ها برای تراشیدن کار های دقیق تر، دارای دستگاه های مخصوص می باشند.

تولید ابزار و شابلن برای ماشین های تراش و کارخانجات توسط ماشین های ابزار سازی انجام می گیرد.

برای تراش قطعه های کوتاه و کوچک که دارای قطر کوچک نیز هستند ، از نوع رومیزی آن استفاده می شود. نوع پایه دار آن که دارای سرعت های مختلف و به شکل ماشین تراشی دقیق و نسبتا بزرگ است.

 

3_ ماشين های تراش معمولی نرم شده

این ماشین نسبت به ماشین های دیگر سنگین تر و دارای توان تولیدی بسیار زیادی هستند.

به دلیل اینکه از آن ها برای انجام کار های مختلف استفاده می شود، دارای مراحل سرعت بیشتر و قادر به انجام کار های بزرگتر می باشند. از لحاظ استحکام رتبه بالاتری در میان بقیه ماشین ها دارند.

 

4_ ماشين های تراش با قطر كارگير و طول زياد

مناسب برای تراشکاری هایی که دارای قطر و طول زیاد هستند به دلیل داشتن میز بزرگ و همینطور زیاد بودن ارتفاع محور اصلی تا روی ریل.

از آن ها برای تراشکاری های مخصوص استفاده می شود. استحکام و قدرت برش بسیار بالایی دارند ولی با دور های زیاد طراحی نشده اند که به همین دلیل می توان در زمانی معین حجم براده بیشتری توسط آن ها برداشت.

 

5_ ماشين تراش پيشانی تراش

این ماشین برای انجام کار هایی دارای قطر زیاد و طول کم مناسب است. همچنین از آن ها در کارخانجان لکوموتیو سازی برای ساخت چرخ طیار و چرخ های لکوموتیو استاده می شود.

 

6_ ماشین تراش عمودی

از نام این دستگاه پیداست که بصورت عمودی قرار خواهد گرفت؛ دارای دو دستگاه قلم گیر و سه نظام می باشد.

دستگاه قلم گیر بصورت عمودی در طول حرکت خطی دارد و بصورت منشور چند ضلعی است و دستگاه سه نظام، دارای حرکت دورانی می باشد و بصورت عمودی قرار دارد و همچنین ابعاد بزرگی دارد. از این دستگاه در سوراخكاری هم استفاده مي كنند و به دلیل وزن زیاد نمی تواند دارای سرعت های زیاد باشد.

 

انواع جنس ابزار تراشکاری

  1. فولاد ابزار غیرآلیاژی

فولاد کربنی که دارای 5-1/5 درصد کربن است دارای تحمل دمایی 250 درجه سانتی گراد است. از این ابزار برای تراشکاری فولاد نرم استفاده می شود.

 

  1. فولاد ابزار آلیاژی

این نوع فولاد ها دارای دو دسته کم آلیاژ و پر آلیاژ هستند و بجز کربن با فلزاتی همچون: کبالت، وانادیوم، ولفرام آلیاژ می شوند.

فولاد کم آلیاژ: دارای تحمل دمای 300 درجه سانتی گراد.

فولاد‌ پرآلیاژ: دارای تحمل دمای 600 درجه سانتی گراد.

 

 

خلاصه: تراشکاری به معنی ماشینکاری قطعه در حال چرخش می باشد که در ادامه بطور معمول یک قطعه با انجام دیگر فرایند ها مثل: اکستروژن، فورجینگ، ریخته گری، یا کشش ساخته خواهد شد.

آج زنیپیچ تراشیتراششیار تراشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      09124516119