تاریخچه ی قالب سازی به عنوان یک صنعت

قالب سازی یک اختراع مدرن نیست. با نگاهی به تاریخ، می بینیم که یونانیان باستان اولین کسانی بودند که سازه های خود را با استفاده از قالب های چوبی معماری فقط برای زیبا سازی تولید کردند.

رومی های اولیه اشکال اساسی فرهنگ یونانی، از جمله قالب ریزی های یونانی را اصلاح کردند. در واقع، رومیان با چنان سبک، فضل و عملکردی ساختند که کار آنها سنگ بنای تمام سنت های ساختمانی آینده اروپا قرار گرفت. در این سنت های کلاسیک همه از قالب ها به عنوان قسمتهای مهم کاربردی و تزئینی طراحی معماری استقبال می کنند.

در آمریكای استعماری، قالب ها اغلب در محل ساخت و ساز توسط وصل کننده ها با استفاده از ابزار دستی تولید می شدند. بسیاری از شکل ها، پروفیل ها و طرح های قالب های استاندارد امروزی را می توان در همین روزهای اولیه جستجو کرد.

صنعت گران آمریکایی قرن نوزدهم این سنگ های قیمتی منبت کاری شده روی چوب را برای خانه ها و کاخ های ویکتوریا تهیه کردند. دستگاه های ساخت بلوک چوبی مورد استفاده قرار گرفتند، که به یک شخص دوم برای “فشار به چوب” برای جدا کردن آن در حالی که صنعت گر دستگاه را به سادگی هدایت می کرد؛ نیاز داشت.

امروزه بهترین تولیدکننده های پیشرفته صنعت به فولاد ویژه، به بهترین تجهیزات و اپراتورهای ماهر برای تولید الگوهای با کیفیت بالا نیاز دارند.

تاریخچه ی قالب سازی به عنوان یک هنر

ساخت قالب و ریخته گری از فنون اصلی در تاریخ هنر و طراحی است. اما کاربردها و کاربردهای آنها طولانی و متنوع است و همچنین در عرصه های امروزی تولید هنری و ساخت صنعتی نقش گسترده ای دارند.

در دنیای هنر، تکنیک های ساخت قالب و ریخته گری به عنوان ابزاری توسط مجسمه سازان و سایر هنرمندان عمل کرده است: در هر دو مطالعه که منجر به شکل نهایی یک اثر هنری می شود، یا به عنوان وسیله ای برای بازتولید یک اثر هنری. و به طور فزاینده ای، هنرمندان معاصر آنها را بعنوان یک اثر هنری در خود می بینند.اما این فرایندها در خارج از هنرهای زیبا نقش اصلی را نیز ایفا می کنند و از مواردی مانند تحقیقات علمی و تولید انبوه در صنایع خودرو پشتیبانی می کنند.

بسیاری از اشیا تزئینی و روزمره که خود شما استفاده می کنید از طریق فرآیند های مختلف ساخت قالب ساخته شده اند.

تاریخچه قالب سازیشروع اولیه قالب سازی

قالب سازی یک مهارت 6000 ساله است. این بدان معناست که اجداد ماقبل تاریخ ما با همان تکنیکی کار می کردند که می توانیم به فرزندان و نوه های خود انتقال دهیم.

آیا می توانید شکل قدیمی ترین انتخاب بازیگر برجای مانده را حدس بزنید؟ با استفاده از مضامین مشخص حیوانات ماقبل تاریخ در هنر، این یک قورباغه مسی از سال 3200 قبل از میلاد بین النهرین است! تصور می شود که کشف مس ذوب شده به دنبال طلا و نقره (که احتمالاً به شکل طبیعی خود پیدا شده و به شکل چکش کاری شده) به دنبال داشته است. زمانی که مردم ماقبل تاریخ  برای اولین بار به مس برخورد کردند، از قبل دانش ساخت سفال را داشتند. این بدان معنی بود که آنها می توانند دو فرآیند را با هم ترکیب کنند و از طریق قالب های رس، ماسه یا سنگ، فلز مایع را شکل دهند.

به لطف این اکتشافات و اتصالات اولیه، امروز ما قادر به انجام فرایندهای قالب سازی و ریخته گری بسیار فنی و پیچیده هستیم!

باستان شناسان همچنین از حدود 3000 سال قبل از میلاد قالب های سنگی را که برای ساخت تبر استفاده می شد، کشف کردند. آنها احتمالاً از قالب دو قطعه ای یکسان ساخته شده اند که با یک طناب به هم گره خورده اند، سوراخی در بالای آن از طریق آن فلز مایع ریخته شده است. بسیاری از سلاح های اولیه از طریق ریخته گری ساخته شده اند، و این روش را برای موفقیت شکار و جمع آوری سبک زندگی انسانهای اولیه مهم می دانند. این نشان دهنده تأثیری است که تکنیک های دست سازه ها بر تمام جنبه های زندگی دارند.

تاریخچه ی قالب سازی در مصر باستان

در هزاره سوم قبل از میلاد، مصری ها روشهای ریخته گری را مخصوصاً در مورد ساخت مومیایی ها، به پیش بردند. هنر غنی و فرهنگ مادی تمدن مصر حول عقاید معنوی آنها بود. به ویژه، آنها به تولد دوباره پس از مرگ اعتقاد داشتند. به گفته آنها، مرگ به سادگی یک مرحله لحظه ای بین زندگی و زندگی پس از مرگ بود. زندگی ابدی را می توان از طریق مواردی مانند مومیایی ( برای حفظ بدن) و ارائه اشیا تأمین کرد. در نتیجه، مراسم و مراسم تشریفات جنازه مصر شامل طیف وسیعی از تولیدات در مجموعه ای از مواد، از جواهرات و اشیا برای خانه، تا نقاشی و مجسمه سازی بود. انتخاب روند ساخت در همه این موارد بسیار مهم بوده است.

در این زمان، طیف وسیعی از تکنیک های ریخته گری در خاور نزدیک و شرق دور در حال توسعه بود.

 تاریخچه ی قالب سازی در یونان و روم باستان

به علاوه، از زمان باستان یونان و روم، گچ ماده ای اساسی در تاریخ دیرینه تکرار آثار هنری، به ویژه مجسمه های مرمر و برنز در نقش برجسته های گرد و مجسمه سازی بوده است.

اولین مجسمه های برنز یونان در مقیاس بزرگ از نظر شکل ساده و از چکش شکل گرفته بودند که قسمتهای جداگانه آنها گاهی با پرچ متصل می شدند. از آن زمان هنرمندان برای ساخت برنزهای بزرگ مستقل به روش ریختن موم در قالب های توخالی روی آوردند. آنها به طور معمول در چند قطعه ریخته می شدند، یکی برای هر قسمت از بدن که باید به تصویر کشیده شود. مجسمه ساز می توانست هسته ای خشتی به اندازه و شکل مناسب مجسمه بسازد. برای یکسان بودن ماحصل، دریچه هایی نیز برای تسهیل جریان فلز مذاب و خروج گازها وجود داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      09124516119