بررسی پرس ضربه ای و انواع آن بخش اول

انواع پرس ضربه ‌ای

پرس ‌ها بر اساس ظرفیت تناژ های متفاوت، طول کورس و سرعت، به شکل‌ های مختلفی دسته ‌بندی می شوند.

 

 • پرس ضربه ‌ای مکانیکی
 • پرس ضربه ‌ای هیدرولیکی

 

منابع اصلی انرژی پرس ضربه‌ ای

به ‌طورکلی نیرو در دستگاه پرس از 4 منبع مختلف که هر کدام از این منابع با توجه به کار و البته نوع دستگاه انتخاب می گردند، تأمین می‌ شود.

4 نوع مختلف پرس ها دارای منابع مختلف انرژی هستند که زیر آورده شده است:

 

پرس ضربه ای

پرس ضربه ای

 1. پرس ‌های دستی

همان‌ گونه که از نام آن نیز مشخص است، این دستگاه نیروی خود را از دست یا پای اپراتور تامین می کند. درواقع پس از ایجاد فشار وارد سدن فشار و نیرو توسط اپراتور، دستگاه پرس ضربه ‌ای کار خود را انجام می‌ دهد.

 1. پرس‌ های مکانیکی

در این نوع دستگاه پرس، یک الکتروموتور و یک چرخ تسمه واسطه نیرو را به چرخ طیار و محور لنگ منتقل‌ نموده و در ادامه شاتون و ضربه زن به حرکت در می آیند.

این ماشین مجهز به یک میز قابل تنظیم است که از طریق پیچ ‌های قطوری که زیر آن تعبیه شده اند، توانایی بالا و پایین رفتن بر روی روی ریل ‌های عمودی را دارد. ناگفته نماند که کورس سر پرس یا همان ضربه زن با کمک مکانیزم‌ های خاصی در هر پرس  می تواند کم‌ و زیاد گردد.

چرخ طیار و محور پرس ‌های لنگ از راست به چپ در بالای بدنه قرار دارد. تناژ پرس ‌های لنگ ثابت بوده و کاملا متناسب با اندازه چرخ طیار و همینطور مقاومت برشی فلزی میل ‌لنگ ‌ها است.

 

 1. پرس ‌های هیدرولیکی

پرس های هیدرولیکی ضربه ‌ای با استفاده از انرژی تولید شده از فشار روغن و یا آب کار می‌ کند، به اینصورت که آب و یا روغن را تا حدی که دیگر نتوان آن را متراکم نمود؛ فشرده می کنند و سپس بازوی دستگاه به کار افتاده و عملیات مورد نظر انجام می‌ گیرد.

 1. پرس ‌های پنوماتیکی

همانند تمامی دستگاه ‌های پنوماتیکی دیگر، پرس های پنوماتیکی نیز انرژی لازم خود را از هوای فشرده و متراکم تامین می کنند.

پرس ضربه ای

پرس ضربه ای

نکاتی درباره نگهداری و سرویس پرس ضربه ‌ای
 • روغن‌کاری و گریس کاری دستگاه قبل از شروع به کار.
 • باید به‌ اندازه قدرت و تناژ هر دستگاه پرس از آن خروجی گرفت و وارد نمودن فشار، بیش ‌از اندازه ای که تعیین شده باعث خرابی قطعات می‌گردد.
 • با انجام هر ضربه،قطعه را کاملا از زیر قالب خارج کنید و سپس قطعه بعدی را وارد قالب نمایید زیرا در غیر اینصورت فشار دو برابری به دستگاه وارد خواهد شد.
 • در صورت طولانی شدن کار با دستگاه در طول روز می بایست مجددا دستگاه روغن‌ کاری و گریس کاری شود.
 • در شرایطی که هرگونه صدای ناهنجار و هر نوع اختلالی در دستگاه پرس ضربه‌ ای مشاهده نمودید، بلافاصله دستگاه را خاموش‌ نموده و به مسئول تعمیر آن اطلاع دهید.
 • اگر کارکرد دستگاه دچار اختلال شد، بهتر است تمییز گردد+ تا ایراد قطعات راحت‌ تر شناسایی گردد.

منبع

پرس پنوماتیکیپرس دستیپرس ضربه ایپرس مکانیکیپرس هیدرولیکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   09124516119